ALKÜ SEM'den kamuya müjde! AGC'liler de yararlanacak | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

ALKÜ SEM'den kamuya müjde! AGC'liler de yararlanacak

ALKÜ SEM'den kamuya müjde! AGC'liler de yararlanacak

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından kamu kurum çalışanlarına ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyelerine yüzde 20 indirimli eğitim imkanı sağlanacak. Sürekli eğitim konusunda ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş ile ALKÜ SEM Müdürü Yard. Doç. Dr. Ufuk Paralı, AGC Center'da açıklamalarda bulundular. Önce konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güneş, "AGC ve Alanya olarak üniversitemiz  yakından takip ediliyor. Desteklerinizi de görüyoruz. Bu kapsamda yaptığımız bir faaliyeti Alanya halkına AGC aracılığıyla duyurmak istiyoruz. Burada tabi birçok üniversitede olan SEM kuruldu. Bunun yönetmeliğini öncelikle Resmi Gazete'de yayımladık. Sonra SEM'in müdürünü atadık ve çalışmalara başlamış vaziyetteyiz. Öncelikle biz üniversiteye baktığımızda üniversite 3 ana ayaktan oluşuyor. Bunlardan bir tanesi bize kayıtlı olan öğrencilere gerekli eğitimleri vermek. Bunları ihtiyaçları olan bilgi becerileriyle donatıp mesleğe hazırlamak. İkincisi araştırma yapmak. Yani bilgi üretmek. Bu bilgiyi teknolojiye dönüştürme çalışmaları yapmak ve toplumun hizmetine sunmak, toplumun daha ileri seviyeye ulaşması için daha faydalı hizmetlere dönüşmesini sağlamk. Üçüncü görev de içinde bulunduğumuz bölgenin topluma hizmet etmek. Nedir? Bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda bizim uzman öğretim üyelerimiz var. Bunları buluşturarak bu ihtiyaçları çözüm noktasında bir yere getirmek. Burada mesela danışmanlık hizmetleri yapılıyor. Herhangi bir öğretim üyemizin uzman olduğu bir konuda toplumun, firmaların, çeşitli kurum ve kuruluşların ihtiyacı olan danışmanlıkları sağlamak. Bizim merkezimiz sürekli eğitim ve araştırma.Eğitim sürekli. Sadece 4 yılda değil. Bundan  sonra bütün topluma istediği eğitimi vermek. Çeşitli kurslar vasıtasıyla oluyor. Bunlara 4 yıllık diploma verilmiyor. Sertifikalar veriliyor. Kurslar düzenleniyor. Çeşitli sertifikalar veriliyor. Bu kapsamda çalışmalarımız başladı. Yabancı dil kursları veriyoruz. Bu yabancı dil kursları İngilizce, başlangıç İngilizce'si,  genel konuşma İngilizce'si, akademik İngilizce ve her düzeyde İngilizce kursları var. Yabancılar var. Alanya'da 35 bin yerleşik yabancı var. Bunlara Türkçe kursları vermemiz lazım. Belki burada özel şirketler var ama biz bunlara üniversite, topluma hizmet olarak ticari kaygı gütmeden vermek durumundayız ve bu şekilde yapıyoruz. 'Yeni Alanyalılar' dediğimiz yabancıların toplumla, bizlerle daha iyi kaynaşmalarını sağlamak için bu kursları düzenliyoruz. Yine Almanca, Rusça bunların hepsi mümkün olabilecek kurslar. İngilizce kursları da yine aynı şekilde her türlü düzeyde İngilizce, bilgisayar kurslarını veriyoruz. Bu kapsamda devam etemekte olan YDS'den belirli bir puan alınması lazım. Çocuklara yönelik 'Çocuklar İçin Kodlama'
yani bilgisayarda program yazacak. Çocuklar ne yapıyor? Çocuklarımız bilgisayar başında günlerini, saatlerini harcıyor amaç pasif kullanıcı durumda. Oyun oynuyor. Ne yapmasını istiyoruz? O oyunu, programı kendi yazabilecek duruma gelsin. Bunun başlangıcı için bu çocuklarımıza kontrollü bir şekilde kodlama eğitimi açmış bulunuyoruz. Bununla ilgili kayıtlarımız devam ediyor. 8 Eylül'e kadar kayıtlar devam edecek ve 11 Eylül'de bu çocuklarımızla derslere başlayacağız. Müjdeli haberimiz var. Belli bir indirimimiz var. Tüm kamu kurum çalışanlarına ve AGC üyelerine, bunların eş ve çocuklarına, anne, babalarına ikinci derecede yakınlarına da yüzde 20 indirim yapacağız. 
Ücretlerimiz vereceğimiz kurs ve onun sürelerine bağlı
Buna göre fiyat aralığı 300-400-500 TL'lerden başlıyotr. 2-3 ay sürecek bir kurs bin TL'ye kadar da çıkabilir" dedi.
HEDEF ULUSLARARASI MARKA YARATMAK
ALKÜ SEM Müdürü Yard. Doç. Dr. Paralı da, "ALKÜ SEM mayısta faaliyete başladı. Amacımız ALKÜ SEM'i ulusal ve uluslararası alanda kaliteli bir marka haline getirmek. Şu anda ilk etapta 'YDS Kursu' açıldı. Şu anda bu kursta 13 öğrencimiz var. Bir diğeri de çocuklar için 'Kodlama Kursu'. Bu bizim çok önem verdiğimiz bir şey. Hangi alanda başarılı olmak istiyorsanız, spor diyelim, futbolda, yüzmede, atletizmde diyelim, dünya çapında başlarılı olan sporcular bu işe çocukluktan başlıyor. Yazılım niye bundan ayrı olsun ki? Bir şeylere ancak çocukluktan başlayınca yararlı olabilirsiniz. 11-12-13
yaşındaki 6-7-8'nci sınıf öğrencilere yönelik kodlama eğitimi dersinin ilanına çıktık. Rusça, Almanca ve yabancılar için de Türkçe eğitiimleri bizim için önemli olacak. Bunların da hızlı ve düzenli bir şekilde ilanına çıkacağız. Amacımız ALKÜ SEM'i bir marka haline getirmek. 'Bilgisayara Giriş', 'Ağ Tekonolojileri','Siber Güvenlik Tasarımı' 'Dijital Yayınclılık' 'Dijital Video Düzenleme', 'Dijital Fotoğraf Düzenleme' açmayı planladığımız eğitimler" diye konuştu.
'SEM'İN KURULMASI BÜYÜK NİMET'
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim ise, "ALKÜ, Alanya'mız için çok önemli bir kazanım. Devlet üniversitemizin burada bu faaliyetlerini görmek bizlerin tabi yıllardan beri hayal ettiğimiz bir şeydi. Bugün görüyoruz ki Alanya'nın devlet üniversitesi sosyal hayatın, iş hayatının içind var. Etkinliği ortaya koymuş durumda. Ben bundan dolayı son derece mutlu, hatta gururlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Toplumumzuzun en önemli eksikliklerinden biri de eğitim. Çünkü eğitim sadece okulda edinilmediğin, sadece 5-6 yaşında başlayıp üniversite eğitimine kadar devam eden bir süreç olmadığını biliyoruz. Eğitim doğumdan ölüme kadar toplumda önemli bir yer tutuyor. SEM deyince de ben şunu anlıyorum. 365 gün boyunca devam edecek olan ve her yaştan, kesimden 7'den 70'e herkesin yararlanabileceği bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Dolayısıyla SEM'in üniversitemiz bünyesinde kurulmuş olması gerçekten Alanya için büyük bir şans, nimet. Paralı, eğitimlerden de bahsetti. Bence toplumun ihtiyacı olan bölümler. Özellikle dijital medya ve sosyal medyayla ilgili bölümler. İnsanların artık sosyal medyadan hedef koyduğu bir dijital medyadan bahsediyoruz. Yabancı dil gibi yine mesleki eğitim, yani kişisel gelişim gibi birçok dalda eğitim faliyetleri olacak. Fiyatlar da son derece ucuz. 300 TL'den başlayan bin TL'ye kadar yıllık bazda her bütçeye uygun. AGC üyelerine, kamu çalışanlarına,i eş ve çocuklarına da yüzde 20 oranında indirim söz konusu" ifadelerini kullandı.