AGC'den zorunlu açıklama | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC'den zorunlu açıklama

AGC'den zorunlu açıklama

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti (AGC), hakkındaki FETÖ/PDY (Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) soruşturması nedeniyle daha önce AGC üyeliğinden ihraç ettiği Muammer Soylu'ya ait internet sitesinde Servet Sipahioğlu'nun istifasına ilişkin yer alan çarpıtılmış haber üzerine bir açıklama yaptı. 
Servet Sipahioğlu'nun AGC üyeliğinden istifasının, AGC tarafından hakkında başlatılan disiplin soruşturmasının ardından gerçekleştiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
"Daha önce ihraç ettiğimiz bir şahsa ait internet sitesinde yer alan çarpıtılmış ve asılsız haber üzerine bu zorunlu açıklamayı yapmak durumunda kaldık. 
AGC Yönetim Kurulu, 2 Temmuz 2018 günü gerçekleşen olağan haftalık toplantısında, oy çokluğu ile üye Servet Sipahioğlu hakkında disiplin soruşturması başlatarak AGC Onur Kurulu'na sevk etmiştir. Sevk gerekçelerimizden biri Sipahioğlu hakkında 'Basın yoluyla şantaj ve tehdit' suçundan verilen kesinleşmiş mahkumiyet kararıdır. (T.C. Alanya 1. Asliye Ceza Mahkemesi-Dosya no: 2015/510 Esas/Karar No: 2016/602). Sipahioğlu, bu mahkumiyet kararının ardından Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulmuş, denetimli serbestlik kapsamında salıverildikten sonra bir başka 'Şantaj' suçlamasıyla yeniden gözaltına alınmıştır. Devletimizin kuruluşu olan 'T.C. Başbakanlık Basın Yayın-Enformasyon Genel Müdürlüğü', aynı gerekçe ile Servet Sipahioğlu'nun Sarı Basın Kartı'nı da iptal etmiştir. Tüm bunlar tüzüğümüzün 9. maddesinde yer alan "Alanya Gazeteciler Cemiyeti'ne üyelik başvurusunda bulunanlar, uluslararası ve ulusal alanda kabul görmüş basın meslek ilkelerine aykırı davranışta bulunmamayı kayıtsız şartsız kabul ederler" hükmü ile doğrudan alakalıdır.  
Bir diğer ihraç işlemi gerekçesi ise Servet Sipahioğlu'nun sosyal paylaşım sitesi Facebook adresinde, uzunca bir süredir meslektaşlarımıza yönelik olarak yayınladığı küçük düşürücü ve aşağılayıcı söylemlerdir. Bu durum da yine tüzüğümüzün 9. maddesinde yer alan "Ayrıca, Alanya Gazeteciler Cemiyeti üyesi, diğer üyelere ve meslektaşlarına yönelik eleştiri sınırlarını aşan, özel yaşama ilişkin iftira niteliğinde, küçük düşürücü, aşağılayıcı yazılar yazmaz, haber yapmaz, söylemlere yer vermez" hükmü ile doğrudan alakalıdır. Tüzüğümüzün 9. ve 10. maddeleri gereği üyelikten ihraç edilmesi gereken Sipahioğlu hakkında Onur Kurulu'na bir rapor ve mahkumiyet kararı belgelerini sunduk. Aynı raporu ve niçin hakkında disiplin soruşturması başlatılarak Onur Kurulu'na sevk edildiğini Sipahioğlu'na da sunduk. 
5 Temmuz'da toplanan AGC Onur Kurulu üyeleri Necati Masatlı, Hayrettin Barbaros ve Sadettin Küsmez de Sipahioğlu hakkında ihraç işlemi başlattılar. Onur Kurulu, resmi bir yazıyla Sipahioğlu'nun savunmasını istedi. Sipahioğlu, savunmasının istenmesinin ardından AGC'ye bir istifa mektubu gönderdi. İstifa mektubu, gerek AGC'ye, gerek başkan ve yönetimine, gerekse üyelerine yönelik iftira, karalama ve hakaret doluydu. Sipahioğlu'nun, istifa mektubundaki hakaret ve iftiralarına yönelik hukuki işlem başlatma yönünde değerlendirmemiz sürmektedir. AGC Yönetim Kurulu'nun genel kanaati, Sipahioğlu'na AGC'ye yönelik iftiralarını yargı önünde ispatlama fırsatı sunmak yönündedir. Alanya kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz."