AGC'den eğitim mesaisi | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC'den eğitim mesaisi

AGC'den eğitim mesaisi

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından hizmet içi eğitim programı gerçekleştirildi. Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi'ndeki eğitim programına Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, Eğitimci Mustafa Tuncel, AGC Başkan Yardımcısı Gaye Coşkun ile Alanya'daki medya kuruluşlarının çalışanları katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı Dim, bazı insanların her şeyi çok iyi bildiklerini sandıklarını ama hiçbir şey bilmediklerini kabul etmek istemediklerini söyledi. Dim, "Bu bakımdan eğitim her yaşta önemli. Burada çok tecrübeli arkadaşlarımız var. Sürekli basın kartı taşıyanlar var. İçimizde bu mesleğin duayenleri var. Onlar da buraya eğitim için geldiler. Eğitimci Tuncel bu meslekteki en kariyerli isimlerden birisi. TRT, Türkiye'nin en eski, en köklü yayın kurumu olmasına rağmen bugün hala da gelenekleri olan bir kurum. Bugün TRT hangi kesiminde, departmanında çalışırsa çalışsın çok kıymetli kişilerin ve gazetecilerin, televizyoncuların yetiştiği bir kurum. Tuncel de TRT'de mesleğe başlamış ve bu kurumda noktalamış olan kişilerden birisi. 30 yılı aşkın bir süre TRT'nin Antalya ve Ankara bürolarında, haber merkezlerinde görev yaptı. Kendisinin binlerce haber ve röportajı yayınlandı. Emekli olduktan sonraki dönemde de yıllarca eğitim dairesinde eğitimci olarak görev yaptı. Kendisi bugün usta dediğimiz birçok ustayı yetiştiren ustaların ustası pozisyonunda bir kişi. Bu bakımdan kendisini eğitimci olarak burada ağırlamaktan mutlu ve onurlu olduğumuzu ifade etmek isterim" dedi.
'KUŞKUCU DAVRANMAK ZORUNDAYIZ'
Eğitimci Tuncel de, "Alanya'da basının aktif olduğunu biliyorum. Burada dinamik bir basın var. Yaptığımız iş bir çeşit yemek hazırlamak gibi. Haber gökten yağmaz. Haber yapmak dünyanın en zor işlerinden birisi. Hep siz haberin arkasından gitmek zorundasınız. Gelen ihbarları çok titiz değerlendirmek gerekiyor. Gazeteciler olarak kuşkucu davranmak zorundayız. Kuşkucu olmazsak bir yere varamayız. Gazetecilere basın bültenleri verilir. Oysa asıl haber bültenlerin arkasında olandır. Yolda yürürken bazen önünüzde bir olay olur. O an elinizde ne varsa atar, hızla oraya koşar ve başka bir insan olursunuz. Maalesef bazı meslekler her şeyimiz oluyor. Gazetecilik de böyle. Biz mesleğimizle nişanlıyız. 
'SANAT HABERİNİN KATKISI İNANILMAZ'
İnsanlar için sağlık haberlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin çözümsüz bir hastalık vardır. Bu hastalığın yok edilmesi için ilerleme kaydedilmiştir. Bunu okuyuculara verdiğinizde ilgi çeker. Bu gibi haberlerin çok okuyucusu, izleyicisi ve dinleyicisi var. 
Ekonomisiz de yapamıyoruz. Günümüzde Robinson Cruose olmak çok zor. Güvenlik ve adalet haberleri önemli. Doğa ve hava olayları da önemli. Politika ve diplomasi haberleri de öyle. Dünya nüfusunun yarısı ve kadınlar ilgilenmese bile erkekler politika ile daha fazla ilgilenir.  
Eğitim haberleri çok önemli. Kentsel yaşam haberleri de önemli. Sanat haberlerinin alıcısı fazla değil ama öyle bir izleyicisi vardır ki size itibar kazandırır. Sanat haberleri bazı okuyucuları çeker. Bu haberlerin inanılmaz katkıları vardır. Magazin haberleri bir lunapark gibi. Özel hayat çok önemli. Özel hayatın gizliliği denilen bir olgu var. Özel hayatına girdiğiniz kişi hakkında yargı o kişinin kamuya mal olmuş bir insan olduğuna ilişkin hüküm verebilir. Özel hayatın nereye kadar olacağıyla ilgili takdir sizin. Spor haberlerinde futbolla sınırlanmış bir hayat çok sınırlı olur. Ölüm haberlerinde 'hayatını kaybetti' cümlesi sık sık kullanılmamalı. Bunun yerine hayatını noktaladı da denilebilir. Bu haberlerde dramatik bir dil de kullanarak habere başka bir şey katabiliriz" diye konuştu. Eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları verildi. Tuncel'e de AGC Başkan Yardımcısı Coşkun tarafından plaket ve ipekböceği kozasından hazırlanmış tablo hediye edildi.
'EĞİTİM BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR'
AGC'nin eğitim programı ikinci gün ise 'Görüntü-Kamera Çalışması' konulu programla devam etti. Yine AHEP Üniversitesi'nde düzenlenen eğitime AGC Başkanı Dim, AGC Başkan Yardımcısı Coşkun ve Alanya'daki medya kuruluşlarının çalışanları katıldı. Programın açılışında konuşan Dim, "Eğitimci İstek talebimizi kırmadı ve hiçbir bedel talep etmeden Alanya'ya geldi. Düzenlenen bu eğitimler AGC'ye üye olan hem televizyon, hem de gazete çalışanlarının mesleki gelişimi için büyük önem arz ediyor" dedi.  
'EN ÖNEMLİ YARDIMCI TRİPOD'
Eğitimci Ahmet İstek düzenlenen programda basın çalışanlarına televizyon gazeteciliği hakkında bilgiler verdi. Eğitimci İstek, "Görüntülü habercilik çok önemli. Her şey görsele dayalı. Tripod bir kameramanın en önemli yardımcısı. Tripodu taşıması zor ama en iyi görüntüyü onunla çekiyoruz. Çekeceğiniz görüntünün provasını yapmalısınız. Zum bir oyuncak değil. Her kamera hareketinin bir anlamı olmalı. Her sabit kare 6, hareketli görüntü ise 4 saniye olmalı. Bu kural bazı durumlarda geçerli değil. Mutlaka beyaz ayarını yapın. Her zaman yanınızda bir beyaz kağıt taşıyın. Ters ışıktan kaçının. Pozlandırmayı iyi yapın. Kişi ile röportaj yapılıyorsa hangi yanağına gölge düşüyorsa o kısımdan çekim yapılmalı. Time code muhabir ve kameramanın uyumlu çalışması gereken bir şey. Kameraman time codeu her zaman sıfırlamalı. Time code zaman kaybını önlüyor. Ses de çekim açısı ve ışıklandırma kadar dikkat edilmesi gereken bir şey. Sesi kameranın üstündeki aktüel, dinamik mikrofon ya da bumdan alabilirsiniz. Ses kaynağı görüntünün içinde olmalı. Kapalı mekanlarda, iç mekanda yapılan röportajlarda klima, cep telefonu gibi ses kaynakları kapatılmalı. Röportaj yapılan kişiyle mesafe 20-25 santimetre olmalı. Konuyu kafanızda kurmalısınız. Kullanmadığınız ışığı kapatmalısınız. Röportaja tek kamera ile gidiliyorsa kamerayı 3 açıyı da görebilecek bir yere kurmalısınız. Işıklandırma içerik, video kalitesi ve doygunluk için çok önemli. Konu derinliği iyi kontrol edilmeli. Röportajdan sonra detay görüntü verilmeli. Bu röportaj yapılan kişiyle birlikte yürüme ya da sohbet şeklinde de olabilir. Kişi yürürken görüntüyü kesmeyin, onun kareden çıkmasını bekleyin. Röportaj sırasında kişiyi 3 ayrı açıdan çekmelisiniz. Bu durum montaj yapan kişiyi kurtarır. Detay çekerken çektiğiniz kişi size bakmamalı. Eğer yakın plan çektiğiniz kişi gözlüklüyse bir sonraki çekimde gözlüğünü çıkarmamalı. Bu durum seyircinin gözünden kaçmaz. Eğer kişinin gözlüğünü çıkardığı anı çektiyseniz bu sorun olmaz. Kamera ile çekim yapılırken uzak mesafe, duvardaki gölge ve sert ışığa, parlak arka plana dikkat edilmeli.   
Çekeceğiniz konunun hikayesini iyi bilmelisiniz. Kameraman ne çekeceğini iyi bilmeli. Eylemlerde tripod kullanamazsınız. En iyi ve estetik açı önemli. Muhabir de montaj yapmalı. Montaj haber kadar önemli. Kameranın objektifi her zaman temiz olmalı. Aks çok önemli. Basın toplantısında çekime başladığınız bir yerden başka bir yere hareket etmeyin" dedi. Eğitimin sonunda AGC Başkanı Dim tarafından İstek'e plaket verildi. AGC Başkan Yardımcısı Coşkun da İstek'e ipekböceği kozasından hazırlanan tablo verdi.