Hürriyet Yazarı Ömür Kurt AGC üyeleri ile buluştu | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

Hürriyet Yazarı Ömür Kurt AGC üyeleri ile buluştu

Hürriyet Yazarı Ömür Kurt AGC üyeleri ile buluştu

Hürriyet Yazarı Ömür Kurt AGC üyeleri ile buluştu


Hürriyet Gazetesi Yazarı, son kitabı Cepheye Koşan At ile gündemde olan Yazar Ömür Kurt Alanya Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ile bir araya gelerek gazetecilik deneyimlerini paylaştı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ömür Kurt Alanya basını ile bir araya geldi. Söyleşiye AGC Başkanı Gaye Coşkun ve AGC üyeleri katılım sağladı. Uzun yıllardır gazetecilik mesleğini inşa ettiğini ve gazeteciliğin ne denli önemli bir meslek olduğunu, aslında alanında uzman gazeteciliğin önemini meslektaşları ile paylaşan Kurt, sohbet havasında gerçekleşen söyleşide basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Söyleşinin ardından Başkan Coşkun, Yazar Ömür Kurt’a Alanya cezaevinde mahkumlar tarafından yapılan geleneksel ışıklı kabağı hediye ederek katılımlarından dolayı teşekkür etti. Kurt ise son kitabı olan Cepheye Koşan At kitabını gazeteciler için imzaladı.

‘ÇOCUK ALANINDA UZMANLAŞTIM’

Kurt, “Yerel ve Alan Gazeteciliğinin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Gazeteciliği nasıl daha iyi bir noktaya taşıyabiliriz bunları konuşmamız lazım. Ben uzmanlık alanımı çocuklar üzerinden yaptım. Türkiye dünyada çocuk hakları ile ilgili miting yapan ilk ülkelerden biri. Türkiye’de çocuk denince nedense akla her zaman anneler geliyor. Aslında çocuk kavramı babayı da dedeyi de ilgilendiren bir kavram. Uzun yıllardır çocuk meselesine gönül veriyorum. Ülkemizde çocuk denice erkekler saf dışı bırakılıyor. Türkiye’de bu anlamda alan olarak bunu seçen ilk erkek oldum. Bu sebeple yaptığım iş bir anda ilgi çekti. Ben gazetecilik mesleğine başladığımda herkes magazin gibi öne çıkan uzmanlıkları seçiyordu. Ama aslında o dönemde önemli olanın alan gazeteciliğin olduğunu fark ettim” dedi.

‘YEREL ULUSALDAN DAHA ÖNEMLİ’

Yerel gazeteler o kadar önemli ki. Bugün yerel gazeteciden doğru bilgi alırsınız ama ulusal gazeteciliğe bel bağlarsanız doğru bilgiye her zaman ulaşamayabilirsiniz.  Gazeteci bağımsız ve yansız olmalıdır. Ama artık ne yazık ki son zamanlarda sistem o şekilde işlemiyor. Gazeteci olmayanlarında rahatlıkla ekranlarda yorumcu yapılabildiği, uzman adı altında belli kişilerin belli çıkar grupların adı altında yorumlara uygun olarak bazı cümleleri kurduğunu gözlemiyoruz. Bugünde bu noktada hem Türkiye’de hem de dünyada hepimizin sinir uçlarına dokunan aile ve çocuk konusunda en dokunan konu aile kavramı. Televizyon programları diziler özelikle aileyi yok edecek şekilde dizayn ediliyor. Tamamen toplumsal yabancılaşma adı altındayız. Bu sebeple bende yaptığım haberlerde hep buna dikkat ederek, aile içi saygı ve aile içi sevgi dikkat çektim. Çocuklarda beğenmediğimiz bir davranış varsa bu bizim yansımamızdır” dedi.

‘ALANDA UZMANLAŞMAK ÇOK ÖNEMLİ’

Gazetecilik mesleğinde alanda uzmanlaşmanın önemine değinen Kurt, “Bence alanda uzmanlaşmak  çok önemli. Bir gazeteci her alanda her şey yazmamalı ve bir alanda uzmanlaşmalı. Eğitim, magazin, ekonomi hiç fark etmez hangisine heyecan duyuyorsa o alanda uzmanlaşmalı. Anca o şekilde halka en iyi hizmeti verebilir. Uzmanlık meselesi işi ayrıntılandırıyor” dedi.

‘TUTKU VE HEYECAN LAZIM’

Alan gazeteciliğini seçmek isteyen meslektaşlara önerilerde bulunan Kurt, “Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdim. Bizim hocalarımız hep derdi ki 70 kişinin 7 si alan gazeteciliğini seçerse ne mutlu bize demişlerdi. Hocalarımız bir alanda tutkunuz ve heyecanınız olsun derdi. 23 Nisan doğumlu olduğumdan kaynaklı herhalde Çocuk konusunda çok hassasım. O sebeple çocuk alanında uzmanlaştım ve alanımı seçtim. Herkes alanını bulabilir. Teknolojinin ve internetin geliştiği bu dönemde bence herkes ekran karşısına geçip rahatça konuşabiliyorsa bunu çok iyi değerlendirebiliriz. Önemli olan hangi alana ilgi duyduğu” dedi.

‘GAZETECİ ARTIK İNFLUENCER OLMALI’

“Yıllar önce dediğim gibi gazeteci influencer olmalı” şeklinde konuşan Kurt, “Her Gazeteci bir influencer gibi davranmalı. Kendi alanı ile ilgili halka doğru bilgi erişimini sosyal medyadan devam ettirmeli. Gazeteci dostlarımızın çoğu sosyal medyayı sadece gazeteyi paylaştığı bir alan olarak görüyor ama sosyal medyalar daha iyi değerlendirilmeli” dedi.

‘YAPAY ZEKALAR TEMBELLEŞTİRİYOR’

Yapay zekaların artık habercilikte de kullanılmaya başlanması hakkında konuşan Kurt, “ Acaba tembelleştiriyor mu? Bilindiği üzere Amerika’da bu tarz yapay zeka programlarına dava açtılar çünkü bu yapay zeka ile akademik yazılar yazan var. Bence bu çok tehlikeli. Bu sebeple gazetelerimiz çok ama çok önemli. Bu konuda da halkı uyarmamız gerekiyor. Kötü niyetle kullanıma çok açık. Ama tabiî ki doğru kullanımda da yararları olabilir. Dijitale sonsuz bir güvenim yok” dedi.

Söyleşinin ardından Kurt basın mensuplarına son çıkardığı Cepheye Koşan At kitabını imzalayarak hediye etti. AGC Başkanı Gaye Coşkun ise Yazar Ömür Kurt’a katılımlarından dolayı Alanya’nın geleneksel ışıklı kabağını hediye etti.