AGC’den muhteşem tören | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC’den muhteşem tören

AGC’den muhteşem tören

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 2022 Medya Başarı Ödülleri, Cumhuriyetin 100’üncü yılı ve AGC’nin 30’uncu kuruluş yılına yakışır bir törenle sahiplerini buldu. AGC’nin 2022 Yılı Medya Başarı Ödülleri törenine, Antalya Valisi Hulusi Şahin, İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Alanya Kaymakam vekili Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Alanya Üniversite Rektörü Mesut Güner, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Direk, TGK Genel Başkan vekili ve Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Sefa Özdemir, AGF Yönetim Kurulunu üyesi cemiyeti başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, AGC üyeleri, aileleri ve yaklaşık 500 davetli katıldı. Cemiyetin görkemli töreninde onur konuğu olarak ise ulusal basından Fuat Kozluklu, Deniz Zeyrek ve Coşkun Aral yer aldı. Lonicera Otel’de yemekli kokteyl eşliğinde yapılan törende Alanya’nın sevilen sanatçısı Cüneyt Güzel de canlı performansı ile geceye renk kattı. Seda Ertuğrul’un sunuculuğunu yaptığı tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, AGC Başkanı ve AGF Genel Başkanı Gaye Coşkun’un açılış konuşması ile sürdü.

‘ÇOK DEĞERLİ ÖNEMLİ BİR KURULUŞ’
Gecenin açılış konuşmasını yapan Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, Akdeniz’de bulunan gazetecilerin sorunlarına ve gecenin önemine değindi. Coşkun, “Bugün heyecanlıyız çünkü Cumhuriyet’imizin 100. Yılında 30. Yaş günümüzü kutluyor olmak gurur verici. Öncelikle Cemiyetimizin 30. Yılda geçmişten bugüne kadar emeği geçen tüm meslektaşlarıma, büyüklerime ve Alanya’da medya sektörü için mücadele edene emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 30 yıl tek başına olmadı, hep birlikte emeklerimizle oldu: Bugün medya zor günlerden geçiyor. Özellikle dezenformasyon adı altında çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. İnternet yasasını umutla bekliyorduk. Ama uygulamalarda henüz istediğimize ulaşamadık. Yönetmeliklerde ve uygulamalarda bizim için biraz esnemeye ihtiyaç var” dedi.

‘VALİMİZİN İLK DEMECİ MEDYAYA BİLGİ VERİLMESİ HUSUSUNDAYDI’
Coşkun konuşmasının devamında, “Alanya Gazeteciler Cemiyeti 30 yaşında çok başarılı, Türkiye’ye de örnek STK’lardan birisi. Bu süreçte bize destek veren çok değerli medya dostları, Alanya’dan STK’lar ve iş insanları var. 30 Yılda bir mesleki mücadele verirken güçlü kalabilmek kolay olmuyor bu yüzden destek verenlere teşekkür ediyorum. Sayın valim buradayken bir konunun daha altını çizmek istiyorum. Tüm ilçe başkanlarımın şikayeti kendi bölgelerinde açıklama alma konusunda sıkıntı yaşıyorlardı. Sayın valimiz Antalya’ya ilk geldiğinde ilk demeci medyaya bilgi verilmesi hususundaydı. Yöneticilere bir özgürlük tanıdı. Diliyorum tüm Akdeniz tüm Türkiye’de yaşanan bu soruna da Antalya örnek olur. Sayın valimizin bu kararı tüm Türkiye’ye yayılır. Çünkü arkadaşlarımızın bu konuda istek ve sıkıntıları var”  ifadelerine yer verdi.

‘İNSANLARIN DEĞİŞİMİ VE DÖNÜŞÜMÜ YAPILMALI’
TGK Genel Başkan vekili ve KGC Başkanı Sefa Özdemir ise ödül töreninde yaptığı konuşmasında, basın sektörünün sorunlarından bahsetti. Özdemir, “Biz tıklanma ve içerik gibi konularla sitelerimizin değerlendirilip destekte bulunulmasını bekliyoruz ve gazetelerimiz üzülerek belirteyim ki yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Elbette ki gelişmenin ve teknolojinin karşısında duracak değiliz. Buna ne kadar üzülüyor olsak ta hepimizin yaşayacağı bir gerçek ama altyapısı hazırlanmadan bu sektörde çalışan insanların değişim ve dönüşümü yapılmadıkça, eğitimi ilerlemediği sürece bu durumum bizleri sıkıntıya sokmaktadır. Televizyonlarımızın yayın problemleri vardır. Gazetelerimizin baskıyla ilgili, internet sitelerimizin ise altyapısıyla ilgili sorunlar vardır” açıklamasında bulundu.
‘BASIN BİR GÜÇ, OKUL, ÖNCÜDÜR’
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise açıklamasında, “Öncelikle Alanya Gazeteciler Cemiyetimizin Kuruluşunun 30. Yılını kutluyor, bu güzel gecede ödül alan tüm basın mensubu arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Büyük Önder Atatürk, ‘Basın, bir milletin ortak sesidir. Basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu ortaya koymaktadır. Sizler de bu bilinç ve sorumlulukla büyük gayretle ile görevinizi icra ediyor, halkımızın bilgilendirilmesi adına gecenizi gündüzünüze katarak çalışıyorsunuz. Toplum yararına yaptığınız bu zorlu ve önemli görev için göstermiş olduğunuz mücadeleden ve özveriden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

‘HALK İLE ARAMIZDA KÖPRÜ OLUŞTURUYORSUNUZ’
Bizler yerel yöneticiler olarak eğitimden sağlığa spordan sosyal yaşama kadar pek çok konuda halkımıza hizmet ederken vatandaşlarımızla aramızda köprü oluşturan siz değerli basın mensupları da bu hizmetlerimizin duyurulması ve halkımızın bilgilendirilmesi konusunda önemli birer rol oynuyorsunuz. Alanya Gazeteciler Cemiyeti de 30 yıldır bu sektörün paydaşlarını bir araya getiren ve bu şehre çok şey katmış bir kuruluş olarak ülkemizin en önemli ve en değerli kuruluşlarının başında geliyor. Alanya’mızın köklü sivil toplum örgütlerinden olan Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Cemiyet Başkanımız Sayın Gaye Coşkun hanımefendiyi, yönetimi ve üyelerini, aynı zamanda kuruluşundan bugüne cemiyette görev alan, hizmet eden herkese emek ve çalışmalarından dolayı kutluyorum Ödül alan gazeteci dostlarımızı bir kez daha kutluyor, hepinize çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘ANTALYA YEREL GAZETECİLİĞİN GÜÇLÜ OLDUĞU BİR ŞEHİR’
Antalya Valisi Hulusi Şahin, gazetecilerin çok önemli ve kritik bir görev yaptığına değindi. Halkın haber alma özgürlüğünün yanı sıra medyanın 4’üncü bir kuvvet olarak ortaya çıktığını söyledi. Bu noktada basının temel ilkeleri olan meslek etiğinin önemli bir etken olarak karşımıza çıktığını söyleyen Vali Şahin şunları kaydetti: “Elinizdeki güç basit bir güç değil. Dolayısıyla bu yüzden basın meslek ilkelerine uymak çok önemli. Bunu da meslek içi mekanizmalarla yapmak lazım. Burada da cemiyetler çok önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.