Gazeteciler için eğitim semineri | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

Gazeteciler için eğitim semineri

Gazeteciler için eğitim semineri

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından düzenlenen “Medya Eğitim Programları” kapsamında bir eğitim semineri düzenlendi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı ve Anadolu Ajansı (AA) Antalya Bölge Müdürlüğü Muhabiri Bünyamin Tokmak, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Murat Karaduman ile Sibel Karaduman katıldı. Seminere, yazılı ve görsel basın organlarının çeşitli departmanlarında görev alan basın mensupları katıldı.
“EMPATİ KURUN”
Seminerin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Murat Karaduman, katılımcılara kendini tanıttı. “Yeni İletişim Teknolojileri ve Değişen Haber” konulu sunumunu katılımcılarla paylaşan Karaduman, öncesinde iletişim fakülteleri ile sektör arasında yaşanan sıkıntılara değindi. Akademiden bakıldığında sektörde yapılan çalışmaların beğenilmediğini belirten Karaduman, sektörün ise iletişim fakültesi mezunlarını yetersiz bulduğunu anlattı. İletişim fakültesi mezunlarının iyi haber yazmadığının gerekçe gösterildiğini belirten Karaduman, öğrencilere sadece haber yazmayı öğretemek için 4 yılın uzun bir süre olduğunu anlattı. Sektörün zaman zaman ticari kaygılar yaşadığına değinen Karaduman, yaşanan sıkıntıların empati kurularak giderilebileceğini anlattı. 
“MEDYADA HIZLA BİRLİKTE GÜVENİLİRLİK AZALDI”
Teknolojinin hızla geliştiğini söyleyen Karaduman, teknoloji ile birlikte çok şeyin değişeceğini belirtti. Radyonun 50 milyar kişiye 38 yılda ulaştığını kaydeden Karaduman, televizyonun 13 yılda, internetin 4 yılda, Ipot’un ise 3 yılda ulaştığını dile getirdi. İnternet gazeteciliğinin başlamasının ardından basılı gazetelerin akıbetinin sorgulanmaya başladığını ifade eden Karaduman, önceden haberin yazma ve basılmasının zaman aldığını bugün ise çekilen haberlerin anında yayınlanabildiğini belirtti. Karaduman, “Medyada hızla birlikte güven azaldı. Sansasyonel ve yalan haberler arttı. Dünyada bir gerçek, bir de medyatik gerçek var. Daha 15 yıl önce haberler daktilo ile yazılıyordu. Fotoğraflar uçakla gönderiliyordu. Bugün cep telefonu ile fotoğraf ve haber geçilebiliyor. Teknoloji muhabirlerin işini kolaylaştırmış gibi görünüyor ama teknolojik gelişimin muhabirliği ne yönde etkilediği tartışılır. Gazete ilk olarak bin 300'lü yıllarda mektuplaşma ile başladı. Osmanlı ise ilk gazetesini 1831 yılında çıkardı” dedi. 
“GAZETECİLİK PRESTİJLİ BİR MESLEK”
Seminerde Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı Bünyamin Tokmak, “Haber ve Haberci” konulu sunum yaptı. Haber yazım teknikleri hakkında bilgi veren Tokmak, haber yazımının sade ve anlaşılır şekilde olması gerektiğini vurguladı. Tokmak, haber yazımında yapılan hataları da slayt gösterimiyle gazete kupürlerinden örnek vererek anlattı. Haberin güncel ve ilginç olduğunu ifade eden Tokmak, gazeteciyi ayna olarak tanımladı. Gazetecinin iktidar karşısında eğilmeyen bir yapıya sahip olması gerektiğini anlatan Tokmak, ayrıca muhalif olması gerektiğinin de altını çizdi. Muhabirin haber kaynakları ile irtibatı koparmaması gerektiğini ifade eden Tokmak, aynı zamanda aradaki mesafeyi de koruması gerektiğini vurguladı. Gazetecilikte mesleki kaymaların olduğuna dikkat çeken Tokmak, polis adliye muhabirliği yapan bir muhabirin kendini polis zannettiğini belirtti. Gazeteciliğin prestijli bir meslek olduğunu anlatan Tokmak, mesleki dayanışmanın önemli olduğunu ancak, haber atlatmanın da bu işin doğasında olduğunu sözlerine ekledi. 
“TELEVİZYON HABERCİLİĞİ HATA GÖTÜRMEZ”
“Televizyon Haberciliği” hakkında katılımcıları bilgilendiren Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Sibel Karaduman, bir olayın haber olabilmesi için haber değeri taşıması gerektiğini ifade etti. Haberin öncelikli olarak kamuoyunu ilgilendirmesi gerektiğini bildiren Karaduman, haberin çabuk, doğru ve tarafsız olması gerektiğini anlattı. Buna karşın habercinin haber yazmaya başladığı andan itibaren tarafsız olamayacağını dile getiren Karaduman, gazetecinin edindiği mesleki deneyimler sonucunda tarafız olamayacağını aktardı. Televizyon haberciliğinin en önemli özelliğinin canlı yayın olduğuna dikkat çeken Karaduman, “Televizyon haberciliği hızlıdır ve sürekliliği yoktur. Televizyon haberi görüntüye dayandığı için görüntü kalitesi çok önemlidir. Televizyon haberciliği hata kabul etmez, yapılan en ufak hatayı milyonlarca insan izliyor” diye konuştu.