AGC’de ‘Genç Kalemler Projesi’ imzalandı | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC’de ‘Genç Kalemler Projesi’ imzalandı

AGC’de ‘Genç Kalemler Projesi’ imzalandı


Alanya Kaymakamlığı’nca hazırlanan Ahenk Projesi kapsamında Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti’nin (AGC) de ortak olduğu ‘Genç Kalemler Projesi’ protokolü imzalandı. AGC Center’daki protokol törenine Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, AGC Başkanı Gaye Coşkun ile AGC Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Protokolün imzalanması öncesinde konuşan Kaymakam Ürkmezer, birlikte farkındalık yaratmak istediklerini söyledi. Ürkmezer, “Medyanın önemi uzun zamandan beri bilinen bir şey. Medya günden güne şekil de değiştirse de buna uyum sağlama anlamında gençler çok hızlı. Biz de istiyoruz ki bu yeni medyada çocuklar işin içinde olsun. Çocukların bilincini artırmak için daha önceden okullarda medya okuryazarlığı dersi konulmuştu. Bu halen devam ediyor. Çocukların sadece okumasının değil, yazmasının da gelişmesi için aslında medya sektöründe kendilerini ifade etmesini istiyoruz. Yerel medyaya hem çocukların hem ailelerinin hem de vatandaşların biraz daha dikkatini çekmek istiyoruz.  Farklı şeyler yapalım istiyoruz. Medyanın da bu işin paydaşı olması bizi çok mutlu etti. Amacımız çocukların farklı şeyler yaşamalarını sağlamak. Projeye katılacak olan gençlerin bütün eserlerini de toparlayıp bir basılı eser haline getirmeyi planlıyoruz” dedi. 

“PROJENİN PARÇASI OLMAK BİZİ MEMNUN ETTİ”
Alanya’daki basın kuruluşlarının projeye destek vereceğini ifade eden AGC Başkanı Coşkun da, “Alanya medyası bu konuyla ilgili arkanızda. Çocuklarımıza hem anı kalacak hem de düşün dünyalarını geliştirecek bir projenin parçası olmak bizi memnun etti. Bunun için teşekkür ederiz” diye konuştu. 

“ÇOCUKLARIN GAZETE KOKUSUNU HİSSETMELERİNİ İSTİYORUZ”
Birçok proje yaptıklarını ancak Genç Kalemler Projesi’nin kendilerini daha da heyecanlandırdığını kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz da, “Çocuklarımız dijital çağa daha da ayak uydurdu. Basını okumak yerine dijital çağa daha çok gittikleri süreçte öğrencilerin tekrar gazeteleri ellerine almalarını, sayfalarını karıştırmalarını ve kokusunu hissetmelerini istiyoruz. Bu aslında Kaymakam Ürkmezer’in bir projesi. Bize de ışık tuttu. Öğrencilerimiz yazı yazacak. Ortaokul düzeyinde Türkçe öğretmenleri, lise düzeyinde edebiyat öğretmenlerinden oluşan bir komisyon bu eserleri inceleyecek. Mümkün olduğunca yazıların edebi olmasını istiyoruz. Güzel bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Haftalık, aylık olabilir. Komisyon çalışmasını tamamlayıp en nitelikli olan yazıları size göndermeye çalışacağız. Biz AGC Başkanı Coşkun’un verdiği bir elektronik posta adresine bu yazıları göndereceğiz. Coşkun da basın kuruluşlarına bu yazıların dağıtımını yapacak. Bunun çok anlamlı olacağını düşünüyoruz. Çocuklar o günkü gazeteyi iple çekiyor olacak. Bu proje daha önce tuttu. Bu sefer daha iyi tutacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Kaymakam Ürkmezer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz ve AGC Başkanı Coşkun hazırlanan protokole imza attılar.