'Sansürsüz bir dönem arzuluyoruz' | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

'Sansürsüz bir dönem arzuluyoruz'

'Sansürsüz bir dönem arzuluyoruz'

1961 ANAYASASI ile Türk basını ve emekçilerine armağan edilen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, dün Alanya'da da kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan etkinlikler, kahvaltı programı ve ağaç dikim şenliği ile devam etti. Hükümet Meydanı'ndaki programın ardından konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, gün geçtikçe Türkiye'de basının ve basın emekçilerinin haklarının elinden alınmaya başlandığına vurgu yaptı. Tüm basın emekçilerinin bu özel gününü kutlayan Dim, konuşmasını şöyle sürdürdü: "10 Ocak, çalışan gazeteciler açısından bayram olmaktan çıktı. Yıllar içerisinde aldığımız hakların büyük çoğunluğunu geri verdik. Zaman zaman geri aldık ama verdiklerimiz çok daha fazla. Aslında Türk medyası ve Türk gazeteciliği dünya ölçeğinde, özellikle teknolojik açıdan çok iyi yerde. İletişim çağının tüm unsurlarını kullanan ve gazeteciliği gazetecilik gibi yapmaya çalışan önemli gazetelerin, televizyonların ve internet sitelerinin olduğu bir mecrada bulunuyoruz. Ama ne yazık ki özellikle Anayasa'nın tanıdığı bir takım hakların çerçevesi çizilemediği için birçok gazeteci meslektaşımızın cezaevinde olduğu, saldırıya uğradığı, davalık olduğu, hakaretlere maruz kaldığı olayları hep beraber görüyoruz. Ama inanıyoruz ki Türkiye'de ileri demokrasinin genişletildiği, çağdaş normlarla beraber kimsenin kimseden korkmadığı, kalemini konuşturabildiği bir medya oluşturulması gerektiğine inanıyoruz" dedi. Anıtta gerçekleşen programa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ozan Sayın ve ekibi de katılım gösterdi.
AGC KAHVALTIDA BULUŞTURDU
Hükümet Meydanı'nda gerçekleştirilen saygı duruşu ve çelenk sunma töreninin ardından AGC üyeleri ve aileleri, Alanya Öğretmenevi'nde Kaymakam Hasan Tanrıseven'in ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltı programına katıldı. Programa AGC yönetiminin, üyelerinin ve ailelerinin yanı sıra Kaymakam Tanrıseven, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka, AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, CHP İlçe Başkanı Ali Takavüt, MHP İlçe Teşkilatı yöneticileri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney de katıldı.
'SEKTÖR BASKIDAN ARINDIRILMALI'
Kahvaltıda konuşan TGF Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Dim, "Bugün bakıyorum da aramızda çok fazla patron yok. Ben patron sayılır mıyım, o da şüpheli. Ben bir SSK emeklisiyim. Gazeteciliğe 1982 yılında başladım ve emekli oldum. Onun için kendimi hep çalışan gazeteci gibi görüyorum. Biraz önce Atatürk Anıtı'na çelenk koyduk. Her 10 Ocak'ta bunu yapmayı gelenek haline getirdik. Asıl meseleye gelmek gerekirse, '10 Ocak nasıl anlamlandırılıyor?' dediğimiz zaman, gazetecileri diğer meslek gruplarından ayıran, 212 sayılı Fikir İşçileri Yasası'dır. 'Nedir bu?' derseniz, gazetecileri diğer beden çalışanı dediğimiz kişilerden ayıran, fikren çalışan insan olarak tanımlayan yasadır ve 1961 yılında çıkmıştır. 10 Ocak tarihi, Türk demokrasisi için bir milattır. Ne gariptir ki bu yasayı çıkaran da bir askeri idaredir. 1960 darbesi sonrasında görevde olan askeri yönetimin çıkardığı bir yasadır. Bu yasa ile gazeteciler ilk defa çağdaş normlarda kendilerini diğer çalışanlardan ayıran bir Fikir İşçisi Yasası ile karşılaşmışlardır. Tabi ki bu yasa o tarihte inanılmaz kazanımlar sunmuştu. 'Bunlar neydi?' diye üstünde durmak gerekirse, yapılan sözleşmeyle, özellikle patron ve siyasi baskılara hiç bir şekilde karşılık vermeden, onların fikirleri değiştirmesine, yazısını örtmesine, mürekkebini kurutmasına izin vermediği bir süreçti. Çünkü gazeteci bir baskı ile karşılaşırsa inanılmaz yüksek tazminatlar hak edebiliyordu. Eğer gazeteci işine son verilirse durum yine böyleydi. Gazeteciyi baskıdan arındıran bir yasaydı. Ne yazık ki bu yasa, 1961'den bugüne geldiğimizde değiştirile değiştirile hakları kaybettirdi. Önümüzde bir yasa daha görünüyor. Bununla ilgili olarak TGF olarak biz de fikir beyan ettik. Bu yasa ne getirir bilmiyoruz ama şu an gazetecilerin özgürce kalem kullanabildiğini söylemek mümkün değil" dedi.
'EN BÜYÜK PAY ÇALIŞANLARIN'
Dim, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Alanya ölçeğinde baktığımız zaman, içimizi ferahlatan durum ise birbirinden değerli yayın organlarının olmasıdır. Daha da büyüyoruz ve gelişiyoruz. Bu bölgenin nabzını tutuyoruz. Antalya'nın en önemli farkı, Alanya için büyük bir ayrıcalıktır bu, hangi gazeteciyle sohbet ederseniz edin, Manavgat'ta, Gazipaşa'da, Kumluca'da, Kaş'ta ve Kemer'de, hepsi şunu diyecektir: 'Alanya medyası bizim için örnektir, bizim için rehberdir.' Burada patronlar sermaye koydular belki ama emeklerini koyan arkadaşlarımızın katkısı çok büyüktür. Onların cansiperane yaptıkları çalışmalar Alanya'yı bu noktaya taşımıştır. Bugün Alanya'da bir çok İl'den daha çok sarı basın kartı taşıyan arkadaşımız var. Bu çok önemli bir kazanım. Ben çok fazla konuşmak istemiyorum ama bir rapor okumak istiyorum konuşmamın son bölümünde. Bu rapor, Türkiye'deki durumu anlatan bir rapordur. Raporda şunlar yer alıyor: '2015 yılında ülkemizde basındaki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının 3 katına çıktı. 2015 yılında 774 gazeteci işten çıkartıldı. Gazeteciler hakkında 484 adli işlem yapıldı. 200'e yakın basın mensubu ve 7 yayın kuruluşu hakkında soruşturma başlatıldı. 156 gazeteci gözaltına alındı. 234 gazeteciye dava açıldı. 32 gazeteci tutuklandı. 237 gazeteci saldırıya uğradı. 128 yayın engellendi. 877 siteye erişim engeli koyuldu. 2 gazeteye el konuldu. 15 kanal kapatıldı. RTÜK cezaları tarihe geçti. 56 olayda gazetecilere akreditasyon getirildi. Güneydoğu bölgelerinde süregelen terör olayları nedeniyle 8'i uluslararası gazeteci olmak üzere 100'e yakın gazeteci de gözaltına alındı. Bu rapordan anladığımız şudur, Türkiye'de medya açısından çok iyi noktada değiliz. Bunu daha öteye taşımak hükümetimizin görevidir. Temsilcisi ilçe başkanları şu an aramızda. Onlar da Türkiye'nin ve basının daha işlevsel olması konusunda ellerinden gelenleri yapacaklardır. Bugün aramızda olan herkese teşekkür ediyorum. Hepinizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun" diye konuştu.
'BASININ HÜR KALMASI İÇİN ÇABALIYORUZ'
Kaymakam Tanrıseven de yaptığı konuşmasında, "Bugün ben de sizlere hitap etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Sayın Dim söyledi. Ben de hem taşrada, hem de başkent Ankara'da muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptım. Onun için sizlerin çektiği sıkıntıları yakından yaşayan bir insanım. Türkiye'de gazetecilik zor zanaat. Çoğu zaman gazeteci ne İsa'ya ne de Musa'ya yaranır. Doğru yazarsanız ayrı dert, bazı şeyleri görmezden gelirseniz ayrı dert. Ama benim burada sizlere vereceğim tek tavsiye, asla doğru haberden şaşmayın. Doğru haber ve isabetli yorum her zaman kazanır. Doğru haber yazdığınızda belki bir takım sıkıntılar çekebilirsiniz ama sonunda her zaman milletin hak verdiği isim olursunuz. Ben bütün gazetecilik yaşantımda tek bir tekzip, tek bir düzeltme almadım. Çünkü hangi konu olursa olsun bir haberi yazmadan önce muhatabının görüşünü aldım. Çünkü gazeteciliğin gelişmesi için çok sesliliğin olması lazım. Artısını eksisini görüşüp değerlendirmek lazım. Onun için gazeteci arkadaşlara tavsiyem, asla tek taraflı haber yapmayın. Aksi takdirde hoş olmayan şeylerle karşılaşabilirler. Türkiye'nin dört bir yanında görev yapmış birisi olarak söylüyorum ki, Alanya medyası son derece gelişmiş bir durumda. Bu gelişmeyi sadece bugüne kadar ki süreçle kısıtlamıyorum. Geçen seneden bu seneye göre bile kıyasladığımızda muazzam gelişmeler var. 3 olan günlük gazete sayısı 4 oldu. Alanya basını seslendi, renklendi. Yeni açılan internet siteleri de var. Alanya basını Türkiye'nin en dinamik medyalarından birisi. Alanya basını kendi içinde kendine yetiyor. Medyaya 4. Kuvvet deniliyor. Bu kuşkusuz, tarafsız, doğru ve isabetli yorumlarıyla mümkün. Biz meslek ahlak ilkelerine ne kadar uyarsak, kamuoyunda o kadar etki yaratırız. Gerek kaymakamlık gerekse belediye, Alanya basınına çok sahip çıkıyor ve yardımcı oluyor. Gerek haber ve röportaj bakımından, gerekse yapılanı yansıtma açısından bütün kuruluşlar medyanın haber alma hakkını ve özgürlüğünü savunuyor, çaba gösteriyor. Bunun yanında gazetecinin ailesi olmak da zor. Herkes izin yaparken gazetecinin öyle bir durumu olmuyor. Herkesin kaçacağı zor ortamlara girmek zorunda kalıyor. Onun için gazetecinin eşi ve çocuğu olmak da fedakarlık ister" ifadelerine yer verdi.
HATIRA ORMANI'NA AĞAÇ DİKİLDİ
Alanya Öğretmenevi'nde gerçekleşen kahvaltı programının ardından AGC üyeleri hep birlikte Oba Mahallesi'ndeki AGC Hatıra Ormanı'na giderek fidan dikti. Yaklaşık 150 fidanın toprakla buluşturulduğu etkinliğe Kaymakam Tanrıseven ile Emniyet Müdürü Saka da eşlik etti.