Medya Paneli | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

Medya Paneli

Medya Paneli

AGC tarafından Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesinde, ''Nasıl Bir Medya Nasıl Bir Dünya'' konulu panel düzenlendi. Fakültenin konferans salonunda gerçekleştirilen panelin başkanlığını Doç. Dr. Süleyman Uyar yaptı. Panele konuşmacı olarak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya'da faaliyet gösteren Kanal A Televizyonu Haber Müdürü Gaye Coşkun ile gazeteci Refika Akgül katıldı. Dim, panelde öğrencilere Türkiye'de basının önemi ve Bab-ı Ali dönemininden internet medyacılığına geçişi anlattı. Gazetecilik mesleğinin popüler hale geldiğini, gazeteci ve televizyoncuların sayısının arttığını belirten Dim, internetteki sosyal paylaşım sitelerinin günümüzde haberleşme olanakları arasında yer aldığını söyledi. Dim, internet medyacılığının önemini ''Wikileaks Belgeleri''ni örnek göstererek anlattı. Bab-ı Ali sürecinin ardından ekonomik gücü bulunan holding sahiplerinin televizyon ve yazılı medya üzerinde etkili olmaya başladığını belirten Dim, bazı sermaye gruplarının elinde çok sayıda televizyon ve gazetenin yer aldığına değindi. Dim, şöyle konuştu: ''Demokrasi adına hoş bir şey değil. Demokraside çok seslilik esas. Bir kişinin çok sayıda yayın organına sahip olması çok sesliliğin önüne konulan bariyerdir. Medya asla bir bariyer olamaz, olmamalıdır. Medya olsa olsa bariyerdeki köprü olur. O köprüden de insanlar iletişimlerini kurar. Ama siz bariyer koyarsanız iletişim kuramazlar. Kurdukları iletişim de belirli odakların istediği şekilde olur. Türkiye'de ne yazık ki böyle bir süreç devam ediyor. Bu süreci yaşarken dünyanın içinde bulunduğu değişim rüzgarları bu süreci etkiliyor. Yani önümüzdeki süreçte dünyayı şekillendirecek bir medya olgusu ortaya çıkıyor.'' 
Günümüzde medyanın tamamen özgür olmasından bahsetmenin çok zor olduğunu belirten Dim, Türkiye'de holding ve sermaye gruplarının sahip olduğu medya kuruluşlarının daha çok etkili olduğunu kaydetti. 
Medyanın yüzde 90'ının sermaye gruplarına bağlı olduğuna dikkati çeken Dim, yerel medyanın ulusal medyaya göre daha özgür olduğunu, ancak medya kuruluşlarının ekonomik kaygıları oranında özgür olabildiklerini ifade etti. Panelde Gaye Coşkun ve Refika Akgül, internet medyacılığıyla medyanın önemini öğrencilere anlattı. Konuşmacılar gazetecilik mesleğinin zorlukları ve güzelliklerinin yanı sıra anılarını da öğrencilere aktardı.