Çanakkale TIR’ını getirdik | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

Çanakkale TIR’ını getirdik

Çanakkale TIR’ını getirdik

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti'nin (AGC) katkılarıyla Alanya Belediye Sarayı arkasında açılan TIR Müze'de, Çanakkale Savaşı'nda Gelibolu Yarımadası'ndaki cephelerden toplanan mermi, şarapnel parçaları, savaşan askerlere ait su mataraları, yüzükler, çakmaklar, kıyafetler ve o dönemi anlatan fotoğraflar sergileniyor. Çanakkale ruhunun yaşatıldığı müzenin Alanya'da 6 gün açık kalacağını söyleyen Müze yetkilisi Erol Burhan yaptığı açıklamada, müzenin Türkiye'yi gezeceğini söyledi. 
Tır ve içindeki müzenin Seddülbahir Özel Müzesi’nin yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu'ya ait olduğunu söyleyen Burhan şöyle konuştu: 
Araştırmacısı Sayın Uslu, Çanakkale Savaşları ile ilgili materyalleri özel olarak hazırladığı bu tırda topladı. Kendi imkanlarımız ile Anadolu’daki şehirleri dolaşarak Çanakkale Savaşı ile ilgili malzemeleri sergiliyoruz. 2005 yılından bu yana yaklaşık 70 merkezde Çanakkale Savaşı’nı ve ruhunu tanıtan sergiler açtık. Bu sergilerle yaklaşık 4 milyon kişiye ulaştık. Sergi hazırlıklarının uzun sürmesi ve sergileri açacak yerlerde yaşanan sıkıntılar sebebiyle böyle bir tır hazırlama gereği duyuldu. Bu tırın içinde Çanakkale Savaşı ile ilgili 2 bine yakın malzeme ve maket yer alıyor. İstenilen yerde 20 dakika içinde sergiye hazır hale gelen tırımız kısa sürede toplandıktan sonra başka bir yere hareket edebiliyor. Ayrıca bizden desteklerini esirgemeyen AGC Başkanı Mehmet Ali Dim ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz.