Akdenizlilerden AGC ziyareti | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

Akdenizlilerden AGC ziyareti

Akdenizlilerden AGC ziyareti

AGC Yönetim Kurulu ile buluşan öğrencilere hitaben konuşan AGC Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya medyası hakkında bilgiler verip deneyimleri aktararak önerilerde bulundu. Dünyanın küreselleşmesiyle birlikte habercilik anlayışının da değiştiğini ifade eden Dim, “Artık küreselleşen, giderek hepimizin birbiriyle iletişim içinde olduğu bir dünyada yaşıyor ve her şeyden anında haberdar oluyoruz. Sürat, çağımızın gerektirdiği en önemli ögelerden birisi oldu ve habercilikte bu daha öne çıktı. Yerel medya denince insanlar, kendi yakınında olan bitenin anlatıldığı bir mecrayı anlıyorlar, ama küreselleşen habercilik sisteminde artık yerellik de çok fazla kalmadı. Ancak şöyle bir fark var: Yerel medyada, yerel haberler öne çıkarılıyor, ama tüm haberlere ilgi gösteriliyor.” dedi. Dim’in açıklamalarının satırbaşları şöyle:

 

‘GAZETECİLİK YAPMIYORLAR’
“Bakıyorsunuz, bir şehirde yirmi tane gazete çıkıyor, yirmisinde de aynı haberler var. Çünkü bütün haberleri ajanslardan alıyorlar. Aynı haberleri farklı başlıklarla, aynı metin ve resimlerle yayınlıyorlar. Böyle gazeteler sadece resmi ilan almak için çıkıyor, gazetecilik yapılmıyor. Gazeteci, mutlak surette sahada olmalıdır. Gazeteci, masa başında oturduğu sürece gazeteci değildir, o editördür. Bir gazetede muhabir sayısı, editör sayısının on katı olur. Masa başında yapılan haberler, en az okunan haberlerdir. Dediğim tarzda gazeteler bir farklılık ortaya koyamıyorlar.”

 

‘ALANYA YEREL MEDYADA ÖNCÜ’
“Alanya’da yerel haberciliği çok iyi yapan gazeteler, televizyonlar, gazeteciler ve yöneticiler var. Benim sahibi olduğum Yeni Alanya Gazetesi mesela, geçen Eylül ayında 50. yılını kutladı. Antalya Gazetesi’nin kapatılması ile birlikte Antalya’nın 50 yıllık tek gazetesi oldu. Yani Antalya’nın en eski gazetesi, Alanya’dan yayınlanıyor, bu pozisyondayız. Alanya’da gazeteler kendi haberlerini yapıyorlar. Her gazetenin manşeti farklı çıkıyor. Senede anca 3-5 kez –onlar da toplumsal önceliği olan konular– manşetler çakışır. Alanya’da insanlar, bayiye gidip yerel gazete satın alıyorlar ve abone oluyorlar. Oysaki ajans aboneliğiyle işi yürüten gazeteleri kimse almıyor. Resmi ilan alabilmek için, bayilere gönderdikleri gazeteleri kendileri satın alıyorlar. Alanya’da birçok ilin katbekat üzerinde sarı basın kartı var. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün verdiği basın kartı sayısı Alanya’da 60’a yakın. Bugün Türkiye’de birçok büyük ilde bile 60 tane basın kartı yok. Basın KartIarı Komisyon üyeliği yaptığım için biliyorum: Isparta’da 23, Afyon’da 18, Burdur’da 12 tane var. Güneydoğu’da ise basın kartı olmayan birçok il var.”
 
‘ÇOK FAZLA HAYAL KURMAYIN’
Dim, konuşmasını “Mesleki anlamda size çok öğüt veren olur. Ben öyle yapmayacağım, çünkü bu mesleği sevmeseniz bu bölümü okumazdınız. Tek bir şey söyleyeceğim: Çok fazla hayal kurmayın. İletişim fakültesine giden arkadaşlarımızın çoğundan şunu duyuyorum: ‘Ben Uğur Dündar olacağım, ben İsmail Küçükkaya olacağım, ben Nazlı Çelik olacağım…’ Elbette, hayalleriniz olsun, ama hayal kırıklığı yaşamamak için hedefinizi küçük koyun. Önce deyin ki ‘Ben, toplumsal duyarlılığı olan iyi bir gazeteci olacağım.’. Ondan sonra adım adım bir yerlere gelirsiniz.” diyerek noktaladı.