AGC’den rehber kitap | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC’den rehber kitap

AGC’den rehber kitap

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan gazeteci Aynur Özgür Tattersall, genç gazetecilere hazırladığı kitapla ışık tutuyor. Mesleki İngilizce eğitimleri sırasında yardımcı olacak, kılavuz niteliğinde olan ‘Türkçe-İngilizce Haber Çeviri Teknikleri’, iletişim fakültelerinde gazetecilik öğrenimi gören geleceğin gazetecilerinin yanı sıra İngilizce öğrenirken ek kaynaklara ihtiyaç duyanlar ve Türkçe-İngilizce çeviri yeteneğini geliştirmek isteyenler için de oldukça kullanışlı ve yol gösterici bir el kitabı.
İNGİLTERE’DE HAZIRLANDI
Deneyimli gazeteci Tattersall, Türk basınında İngilizce eğitimi konusunda büyük bir açığın giderilmesi adına, uzun ve titiz bir çalışma sonunda hazırlamış olduğu ‘Türkçe-İngilizce Haber Çeviri Teknikleri’ni, Türkiye’nin saygın haber ajansları ve gazetelerinin İngiltere temsilcilerinin deneyimlerinden faydalanılarak, yaklaşık 2 yıl süren çok titiz bir çalışma ve deneyim süreci içinde hazırladı. Yurtdışında çalışan gazetecilerin karşılaştıkları sorunlar ve edindikleri deneyimlerin aktarıldığı kitabı, özellikle iletişim fakültesi öğrencileri ile deneyimli gazeteciler ve İngilizce ile ilgilenen her okura faydalı bir kaynak. Birçok dilbilgisi ve çeviri kitabında bulunmayan çok sayıdaki haber, sistemli bir çalışma sonucunda bu kitabın kapsamına alınmış.
İngilizce’den Türkçe’ye açıklamalı ve uygulamalı haber çevirileri, haber çevirisi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar, İngilizce’den Türkçe’ye haber manşetlerinden örnekler, İngiliz kurum ve kuruluşlarının Türkçe karşılıkları kitabın içeriğini oluşturuyor.
Zengin örnekleriyle pratik yapma şansı tanıyan bu yeni ve çağdaş yardımcı kitabın, büyük bir açığı kapatacağına ve İngilizce ile ilişkili herkes için vazgeçilmez bir kaynak olacağını söyleyen yazar, “Türkçe-İngilizce Haber Çeviri Teknikleri, gazeteci meslektaşlarımın mesleki İngilizce eğitimleri sırasında yardımcı olacak kılavuz niteliğinde. Kitabın genç gazeteci meslektaşlarım için de çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.
Alanya Gazeteciler Cemiyeti'nin (AGC) katkılarıyla basımı gerçekleştirilen kitap, Final Dağıtım tarafından kültür sanat ve eğlence dünyası D&R mağazaları ve www.kitapyurdu.com adresinden satışa sunuldu.