AGC'de Waldorf'u anlattılar | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC'de Waldorf'u anlattılar

AGC'de Waldorf'u anlattılar

İLK Türk Waldorf Okulu'nu Alanya'da açmaya hazırlanan Waldorf Eğitim Vakfı Başkanı Orhan Demirtaş ve Alanya Waldorf Okulu velileri, Alanya Gazeteciler Cemiyeti'ni (AGC) ziyaret ettiler. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim ile yönetim kurulu üyelerine Waldorf eğitim sistemi ve Alanya Waldorf Okulu'nun kuruluş hazırlıkları hakkında bilgiler veren Demirtaş, patronsuz okul Waldorf'un sahibinin veliler olacağını söyledi. Dünyada Tanzanya, Çin ve Kazakistan dahil tam 61 ülkede Waldorf okulu olduğunu söyleyen Demirtaş, şu bilgileri verdi: 
'WALDORF TÜRK OKULU'
"Waldorf okulu Türkiye ve Yunanistan'da yok. Biz Türkiye'deki ilk Waldorf okulunu Alanya'da açıyoruz. Waldorf bir Alman okulu ama biz tüm dünyada olduğu gibi kendi kültürümüze, kendi milli eğitim sistemimize Waldorf kalıbını oturtup, iki müfredatı kaynaştıracağız. Yani biz bir Alman okulu değil, Türk okuluyuz. Türk veliler olarak bu okulu kuruyoruz. Yabancı sermayemiz yok. Maddi beklenti içerisinde değiliz. Kendi çocuklarımızın dünya insanı olarak yetişmesini, doğaya saygılı insanlar olmalarını istiyoruz. Waldorf Eğitim Vakfı'nın ardından bir de Waldorf Veli Derneği kuracağız ve tüm velilerimiz otomatik olarak bu derneğe üye olacaklar. Hiçbir veli Waldorf Alanya Okulu'nda kendisini müşteri olarak görmeyecek çünkü tüm veliler okulumuzun sahipleri. 
'NOT BASKISI OLMAYACAK'
Biz öğrenciyken geçer not alabilmek için kopya da çektik, ezber de yaptık. Ama aklımızda o bilgiler kalmadı. Çünkü bilgiyi kavramamıştık. Oysa öğrenci not baskısı olmadan daha başarılı oluyor. Not baskısı ile çocuklarımızı da mutsuz ediyoruz. Waldorf eğitim sisteminde not baskısı yok ve öğrenciye bilgi gerçek hayatla bağ kurularak veriliyor. Öğrenci sebep-sonuç ilişkisini kavrayarak özümsüyor. Bizim milli eğitim sistemimizi inceleyen yabancıların 'Türkiye'de yarım insan yetiştiriyorsunuz' dediklerini biliyoruz. İşte Waldorf, öğrencinin duygusal zekasını da geliştiriyor."
'ÖĞRENCİ ARTTIKÇA ÜCRET AZALACAK' 
Waldorf Alanya Okulu'nda öğrenci sayısı arttıkça kayıt ücretinin azalacağını da söyleyen Demirtaş, "Çünkü kâr amacı güden bir okul değiliz. Tek amacımız okulumuzun ana giderlerinin karşılanması. Bu yüzden öğrenci arttıkça, kayıt ücreti azalacak. İlk etapta yıllık kayıt ücretinin 8-12 bin TL arasında bir rakam olacağını düşünüyoruz" dedi.