AGC Bakü'de | Alanya Gazeteciler Cemiyeti Resmi İnternet Sitesi

AGC Bakü'de

AGC Bakü'de

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti'nden (AGC) bir heyet kardeş cemiyet Azerbaycan Parlamento Jurnalistleri Birliği'nin daveti üzerine Bakü'ye gitti.

Başkan Mehmet Ali Dim ile Başkan Yardımcısı Gaye Coşkun, Genel Sekreter Necati Şatana ve geçmiş dönem yönetim kurulu üyesi Ali Doğan'dan oluşan AGC heyeti, Bakü'de  Azerbaycan hükümet ve parlamento yetkilileriyle görüştü. Bakü'nün yanı sıra Azerbaycan'ın çeşitli kentlerine mesleki ziyaretlerde bulunan heyet, Bakü'de Türk Büyükelçisi'nin yemek davetine de katıldı.AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, "Tek millet, iki devlet anlayışının bir sonucu olarak burada kardeşlerimizin arasında olmaktan dolayı çok mutluyuz. Azerbaycan, sosyoekonomik alanda son yıllarda büyük bir gelişme göstermektedir. Bakü başta olmak üzere bütün şehirler adeta yeniden inşa ediliyor.  Azeri meslektaşlarımızla çok yararlı görüşmeler yaparak, her iki toplumun lehine mesleki adımlar atmak ve ilerleme sağlamak istiyoruz" dedi. 
Azerbaycan'da bulundukları temasları hazırladıkları bir sunum eşliğinde anlatan  AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, Haziran ayında Azeri gazeteciler ile kardeşlik ve  işbirliği protokolü imzalandıklarını hatırlattı. Haziran ayında Azerbaycan Parlamento Jurnalistleri Birliği üyelerinin ilçeye geldiğini dile getiren Dim, kendilerinin de imzaladıkları kardeşlik protokolü çerçevesinde Azerbaycan'a gittiklerini belirtti. Mesleki işbirliğin sağlanması ve sosyal ilişkilerin artırılması noktasında bu kardeşliğin önemli olduğunu paylaşan Dim, kendilerini Türkiye'nin farklı bir coğrafyasında hissettiklerini bildirdi.  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün son 10 yılda oldukça geliştiğini vurgulayan Dim, şehrin sıfırdan yapılanmaya gittiğini anlattı. Tarihi konutların yeniden yapılandırılarak ayağa kaldırıldığı şehirde, yeni inşa edilen binaların da tarihi dokuya uygun olduğuna dikkat çeken Dim, Bakü'nün bu kadar güzel bir şehir olacağını düşünmediklerini aktardı. Alanya'da pek çok tarihi eserin kaderine terk edildiğini kaydeden Dim, şehir plancılarının Bakü'yü örnek alabileceklerini ifade etti. Azerbaycan basınının son derece iyi niyetli çalıştığını ancak bir dizi sıkıntılarının bulunduğuna değinen Dim, Azerbaycan'ın en yüksek tirajlı gazetesinin 11 bin adet basılıyor olmasına şaşırdıklarını anlattı. Azerbaycanlı gazetecilerin özgürlüklerinin kısıtlı olduğunu belirten Dim, demokrasi ile yönetilen bir ülkede gazetecilik yaptıkları için Alanyalı gazetecilerin oldukça şanslı olduklarını sözlerine ekledi.